Ve čtvrtek 16. listopadu 2017 přivítal pražský hotel Jalta více než 150 lékařů, zdravotních sester a dalších zdravotnických pracovníků v rámci 7. ročníku sympozia České společnosti pro cévní přístup. Účastníci sympozia dorazili nejen z celé České republiky, ale i ze zahraničí a vytvořili společně velmi živé prostředí pro odbornou diskuzi a sdílení zkušeností napříč všemi obory. Předsedou a průvodcem celého sympozia se stal profesor MUDr. Jan Malík, CSc., který je zároveň předsedou České společnosti pro cévní přístup.

Sympozium bylo zahájeno slavnostní přednáškou Jany Veřmiřovské z IKEMU na téma Historie práce sestry na dialyzačním středisku Strahov.

Dále byl program rozdělen na 5 tematických bloků. První blok se zaměřil na Diagnostiku komplikací dialyzačních přístupů a účastníci si mohli vyslechnout například přednášku od MUDr. Evy Chytilové Indikace k ultrasonografii dialyzačního zkratu a sonografická indikace k intervenci nebo od MUDr. Františka Šváry na téma Cévní přístup pro domácí hemodialýzu.

Ačkoliv byl pro diskuzi vyhrazen po závěru sympozia samostatný blok, díky zajímavým tématům přítomní účastníci kladli dotazy přednášejícím a diskutovali i po jednotlivých přednáškách.

Po krátké pauze následoval druhý blok zaměřený na Chirurgickou problematiku, kde například MUDr. Markéta Dvořáková představila kauzistiku – Komplikovaný dialyzační přístup. Plynule navazující třetí blok zahájil MUDr. Vladimír Polakovič s přednáškou Infekce dialyzačního katetru, dále například hosty seznámil MUDr. Jan Bafrnec s problematikou Infekce AV graftu – co říkaji guidelines?.

Obědová pauza v reprezentativních prostorech hotelové restaurace Como poskytla prostor pro načerpání sil pro vstřebání dalších informací a naplněný sál ve čtvrtém bloku nabídl účastníkům témata z oblasti Obliterace cévního zkratu a její léčby. Zazněly přednášky například od MUDr. Jana Kavána – Možnosti endovaskulární léčby při trombóze dialyzačního zkratu nebo od MUDr. Miloslava Ročka, který představil Indikace k použití stentgraftu v dialyzačním zkratu.

Poslední blok se zaměřil na Širší souvislosti a MUDr. Anna Valeriánová seznámila publikum se Studiem mechanismů cerebrální hypoxie u pacientů v chronickém hemodialyzačním programu. Celé sympozium uzavřel přednáškou MUDr. Jan malík na téma Projekt redukce průtoku zkratem. Poté účastníci dostali prostor pro otevřenou diskuzi.

Organizátoři se setkali s velice pozitivními ohlasy od účastníků nejen na lehce netradiční konferenční prostory, ale i na skvělý servis místní restaurace – hotel Jalta tak poskytl sympoziu příjemné zázemí.

Živá výměna zkušeností a názorů, která vyvstala z odborného programu, pokračovala během přestávek programu a také po konci celého programu se účastníci rozcházeli pozvolna. Programový a organizační výbor si proto touto cestou dovoluje ještě jednou co nejsrdečněji poděkovat všem přednášejícím, partnerům sympozia a zejména účastníkům, kteří na sympozium zavítali.

A budeme se těšit na setkání při 8. ročníku sympozia, který proběhne v listopadu 2018 v Olomouci.

Zde si můžete prohlédnout podrobný program sympozia