Vítáme Vás v sekci PRO PACIENTY

Naleznete zde užitečné informace a odkazy týkající se cévního přístupu u pacientů s onemocněními, jejichž léčba vykazuje velký nápor pro pacientův cévní systém. Například u hemodialyzovaných pacientů jsou komplikace cévních přístupů velmi časté.

Problematika cévních přístupů stojí na pomezí cévní chirurgie, nefrologie, intervenční radiologie, ultrasonografie a kardiologie.

Česká společnost pro cévní přístup si klade za cíl prohloubit odbornou spolupráci a úroveň péče o nemocné s cévními přístupy a zároveň poskytnout informační podporu a odborné poradenství pacientům a jejich rodinám.

 


Dotazy na odborníky – členy České společnosti pro cévní přístup můžete klást na adrese info@cevni-pristup.cz

Máte dotaz, připomínku k obsahu webu nebo námět na téma, kterému bychom se mohli věnovat? NAPIŠTE NÁM!


JAK PEČOVAT O CÉVNÍ PŘÍSTUP PŘI KOMPLIKACÍCH DOMA I NA DIALÝZE  – ZÁKLADNÍ  INSTRUKCE PRO PACIENTY 

Zjednodušené instrukce zde a zde

Odkaz: B. Braun Avitum (síť dialyzačních středisek)

Odkaz: Cestování  dialyzovaných – prázdninová dialýza

 Ledviny.cz

 Novinka: 

Časopis Stěžeň pro dialyzované – o cévních přístupech


 

  Péče o cévní přístup podle americké Northwest Renal Network česky a v originále

Vítejte na stránkách České společnosti pro cévní přístup!

  • Cévní přístupy jsou považovány za Achillovu patu dialyzovaných – z důvodu různých komplikací jako je jejich zúžení, uzávěr, zánět a podobně. Cílem naší společnosti je přispět k zvýšení úrovně péče o dialyzační cévní přístupy. Níže najdete některé základní informace o cévních přístupech. Současně můžete využít těchto stránek k dotazům na příslušné odborníky.

CO SE VLASTNĚ MYSLÍ, KDYŽ SE ŘEKNE „CÉVNÍ PŘÍSTUP“?

  • Moderní medicína využívá rozboru vzorků krve i podává různé léky do krevního řečiště. Nejdříve to byly kovové jehly, později umělohmotné trubičky – tzv. kanyly. S takovým jednoduchým přístupem do krevního řečiště jsme se již setkali všichni. V některých případech však tyto přístupy nestačí. Typickým příkladem je hemodialyzační léčba, která se používá u nemocných se selháním ledvin. Ledviny jsou orgány nezbytné k životu a mají mnoho funkcí. Tou hlavní je zbavování těla přebytku vody a odpadních látek. Právě tuto funkci nahrazujeme pomocí hemodialýzy. Krev vytéká systémem hadiček do tzv. dialyzační kapsle, ve které je velké množství kapilár s polopropustnou membránou. Tato membrána podle nastavení přístroje propouští vodu a různé odpadní látky a vyrovnává hladinu iontů v těle (draslík, sodík, vápník atd). Ke správné funkci hemodialýzy je potřeba přístup do krevního řečiště v místě, kde je dostatečný průtok krve – alespoň 400 ml/min. To vylučuje použití běžných kanelací podkožních žil horních končetin – jednak jsou tyto kanyly příliš tenké a jednak celkový průtok krve horní končetinou se pohybuje pouze mezi 60 a 150 ml/min.
  • Jak tedy zajistit přístup pro hemodialýzu? Používáme buď speciální dialyzační katetry, které zavádíme do horní duté žíly nebo chirurgicky vytvořené zkraty. Obě skupiny cévních přístupů mají své výhody a nevýhody.

DIALYZAČNÍ KATETRY

  • Dialyzační katetr si můžeme představit jako spojení dvou umělohmotných trubiček – jednou neočištěná krev odtéká do dialyzačního přístroje a druhou se vrací krev očištěná. Více…

DIALYZAČNÍ CÉVNÍ ZKRATY

  • Principem cévních zkratů je přímé spojení žíly s tepnou-  většina krve tak neprotéká tepénkami a vlásečnicemi, ale vstupuje přímo do žíly, je tedy zkratována. Pro tento typ zkratů se někdy používá název z latiny – fistule nebo z angličtiny – shunt. Vytvoření zkratu vede k mnohonásobnému zvýšení průtoku krve příslušnou končetinou, který dosahuje 500-1500 ml/min. Při hemodialýze jsou zavedeny do žíly dvě jehly – jedna odebírá neočištěnou krev a druhá ji vrací.Více…

RADIOLOGICKÁ LÉČBA KOMPLIKACÍ CÉVNÍCH ZKRATŮ – ANGIOGRAFIE, FISTULOGRAFIE


SPONZOŘI
SPONZOŘI
SPONZOŘI